• Stako Real s.r.o.

    Stako Real s.r.o.

  • Stako Real s.r.o.

    Stako Real s.r.o.

1 2
Vyhľadávanie




V ponuke je 10 nehnuteľností.

 

 

Kupujúci už odmietajú platiť premrštené ceny

Jeseň býva na realitnom trhu akčná. Po letných prázdninách ľudia nabehnú na pracovný a školský režim a realitným maklérom sa začína dôležitá sezóna. Hoci tento rok nie je až taký prajný ako ten minulý, obhliadky a predaje idú stále pomerne rýchlo, lebo kupujúcich je veľa a bytov málo. 

Realitný trh  je momentálne veľmi dynamický. Stále tu máme trh predávajúceho. To znamená, že je nižšia ponuka a vyšší dopyt. Zažili sme aj jednoobhliadkové predaje, čo znamená, že byt kúpil hneď prvý záujemca, ktorý bol na obhliadke. „Klient prišiel a rovno sa vyjadril, lebo vedel, že keď sa nevyjadrí, vyjadrí sa ten kupujúci,  za ním"

I keď ceny nehnuteľností predávajúci hrotia na maximum, predaj často býva veľmi rýchly. Spomaluje sa len pri ,,úverových klientoch", ktorí musia obehať niekoľko bánk, (tí šikovnejší využijú finančných sprostredkovateľov) a nie každý sa prepracuje k úveru podľa svojich predstáv. 

Preto dôsledkom neprimerane vysokých cien nehnuteľností sa spomaluje predaj.  Kupujúci už súčasné ceny prestáva akceptovať a naopak veľa predávajúcich čaká na zázrak a verí, že sa ceny budú naďalej šplhať hore a svoj byt predajú za vysnívanú cenu, ale trh sa mení a treba sa prispôsobiť.

„Na záver poviem, že ak rozmýšľate o predaji vašej nehnuteľnosti, myslím si, že je stále dobrý čas na predaj. Držím vám palce,“ hovorí prezident ZRKS. (zdroj.ZoznamRealit.Sk)

 

 

 

 

Prečo nepredávať sám

Klasický predaj nehnuteľností bez realitnej kancelárie prináša veľa problémov, investícií do inzerátov a hlavne času a nervov. Mimochodom, nič vás to stáť nebude, vy si poviete, koľko za danú nehnuteľnosť požadujete a ostatné všetko necháte na nás.

Prečo sa obrátiť na realitnú kanceláriu

Spoľahnete sa v dnešnej dobe na zmluvy, ktoré si donesie druhá strana? Viete vôbec, koho si pri obhliadke púšťate do bytu? Prepíšete svoju nehnuteľnosť skôr ako dostanete peniaze alebo opačne? Naozaj tak veľmi dôverujete predávajúcemu/kupujúcemu? Pozrite si aj naše články o realitnom trhu a na čo si dávať pozor. Veď ako sa hovorí - dobrá rada nad zlato.

Šetríme čas - inzerovanie vašej nehnuteľnosti
Bezpečnosť pri obhliadkach - vieme, komu ukazujeme vašu nehnuteľnosť
Právna pomoc - zmluvy garantované právnikom
Skúsenosti a profesionalita - množstvo neštandardných problémov
Tretia strana - nezávislý dohľad nad obchodom a odborné poradenstvo
Minimalizovanie rizika - zmluvy podľa aktuálnych zákonov
Zabezpečenie finančných prostriedkov - hypotéky na mieru
Kompletné služby - obhliadky, náber, inzercia, zmluvy, protokoly, odovzdanie, hypotéky
 
Radi za Vás všetko vybavíme a vy nemusíte mať starosti s behaním a vybavovaním po úradoch.

 

 

Maximálna výška hypotéky

Sprísňovanie podmienok v súlade s opatreniami Národnej banky Slovenska pokračuje aj v roku 2019. Hypotéky, ktorých výška je nad 90 % hodnoty nehnuteľnosti, už banky vôbec nesmú poskytovať. Podiel hypoték medzi 80 % – 90 % hodnoty nehnuteľnosti (LTV- loan to value) môže byť od 1.1.2019 len 25 % z celkového počtu danou bankou poskytnutých hypoték.

Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/osobne-financie/zmeny-hypoteky-uvery-2019 © Podnikajte.sk

 

 

Podmienky na získanie úveru sa menia

Úvery presiahli v roku 2017 úroveň 38 % HDP, čo znamenalo veľkú zadlženosť slovenských domácností. V snahe zmierniť tento trend sa rozhodla Národná banka Slovenska (NBS) prijať regulačné opatrenia pri poskytovaní úverov. Prvé opatrenia sa začali realizovať pred rokom, ďalšie sprísnenia prichádzajú od 1. júla. Získať úver už nebude také jednoduché, a preto potreba sporenia začína byť pre Slovákov stále viac aktuálnou témou.

Hlavnou ambíciou NBS bolo zabraňovať enormnému zaťažovaniu ľudí úvermi. Domácnosti sa však aj naďalej zadlžujú a cieľ, ktorý NBS sledovala, sa z pohľadu niektorých nezávislých analytikov nesplnil.

"Podiel nových úverov sa dramaticky nezastavil. Nové opatrenia, naopak, často spôsobili komplikácie, ktoré mnohých klientov prekvapili. K tomu, aby si mohli dovoliť získať nehnuteľnosť, musia sa často zadlžiť ešte viac. Mesačná zaťaženosť klientov môže byť rádovo omnoho vyššia, ak si k hypotekárnemu úveru vezmú na dofinancovanie aj spotrebný úver," hovorí Michal Kamenický zo spoločnosti Finvia Group.

Národná banka Slovenska aj preto v sprísnení podmienok pokračuje. Banky budú aj naďalej poskytovať úvery iba vo výške 80 až 90 % z hodnoty nehnuteľnosti (LTV).

"Novinkou je, že sa postupne dostávame do cieľového stavu, kedy budú môcť banky z celkového hypotekárneho biznisu poskytnúť len 20 % úverov v rozmedzí 80 – 90 % LTV," objasňuje Kamenický.

NBS pri akomkoľvek novom úvere zohľadňuje výšku čistého ročného príjmu (DTI). V praxi to znamená, že klient momentálne nedostane hypotéku vyššiu ako je 8-násobok jeho čistého ročnému príjmu. Len maximálne 5 % hypotekárnych úverov môže v súčasnosti prekračovať túto hodnotu.

Sporiace správanie ovplyvňuje viacero faktorov. Jednak ide o ľahko dostupné úverové peniaze v uplynulých rokoch a jednak o zlepšovanie životnej úrovne. Odborníci deklarujú, že platy Slovákov z roka na rok rastú, a tým pádom si aj viac môžu dovoliť. Správanie klientov sa však v toku času mení.

"Po realizácii regulačných opatrení zo strany NBS vo vzťahu k úverom - či už na bývanie alebo spotrebiteľských - sa klienti opäť začínajú viac a viac zaujímať o sporenie," hovorí Radovan Slobodník z Prvej stavebnej sporiteľne. Podľa neho ekonomika prechádza cyklickým vývojom a fázu expanzie strieda fáza recesie. Preto treba neustále myslieť aj na zadné dvierka.